Gerede Tarihi

Gerede Tarihi

Gerede Tarihi hakkında bilgiler Gerede Ticaret ve Sanayi Odasının sitesinden derlenmiştir.

Gerede adı ilk çağlarda kullanılan Kratia adından türediği bilinmektedir.  Değişik dönemlerde değişik isimler ile söylenmiştir. Bunlar Flaviopolis, Geredia, Kratya, Gerdiboli, Gerdüpeboli, Gerdepeboli, Gerdele, Gerede isimleridir.  Kuruluşunun ilk çağlarda Bitinyalılar devrine dayanmakta olduğu söylenmektedir. Sırasıyla Bitinyalılar, Frigyalılar, Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyetinde kalmışlardır.

Bizans İmparatorluğu zamanında  İstanbul’daki Patrikhaneye bağlı bir piskoposluk merkezi olmuştur. Orta çağda müslüman türk’lerin eline geçmeden önce şehir merkezi olarak Keçi kalesi olduğu bilinmektedir.

Müslüman Türklerin eline geçmesiyle birlikte bugünkü yerinde bir uç beyliği şeklinde yeniden kurulmuş ve Oğuz Türkleri ile iskan edilmiştir.(1197) Günümüzde Kayı ön adlı köyleri hala varlıklarını devam ettirmektedirler.(Kayı,Kayıkiraz,Kayısopran,Salur,Afşar,Kösreli,…..). I.Alaaddin Keykubat(1219-1237) zamanında Gerede Anadolu Selçuklu Devletini meydana getiren 21 eyaletten biri idi.

Yıldırım Beyazıt Kastamonu’ya ilerlerken Gerede’yi Osmanlı topraklarına katmıştır.(1395). O devirde Yıldırım Beyazıt tarafından Gerede’ye bir cami,bir hamam ve iki medrese yaptırılmıştır.

Kurtuluş savaşı yıllarında 13 Nisan 1920 de Düzce bölgesinde başlayan ayaklanmalar 21 Nisan da Gerede’ye de sıçramıştır. Ankara hükümetinin iyi niyet kurulu ise Gerede yolunda ayaklanan köylülerce yakanlanmış ve Düzce’ye götürülmüşlerdir.Bunun üzerine bölgeye gönderilen Rafet Bey 31 Mayıs ta Gerede isyanını bastırmıştır.

Atatürk Gerede’de

Ankara’dan İstanbul’a gitmek için Kızılcahamam üzerinden yola çıkan Atatürk 17 Temmuz 1934 yılında çam ormanları arasındaki Gerede’ye gelmiştir.

Yazı ile ilgili detay bilgiler Gerede Sanayi ve Ticaret Odası sitesinde mevcuttur.

Gerede Tarihi
Gerede

Bir cevap yazın