Gerede İlçesi Hakkında

Gerede İlçesi Hakkında

Gerede ilçesi hakkında genel bilgiler aşağıdaki şekildedir.

İç Anadolu Bölgesi’den Batı Karadeniz’e geçiş noktasında ortalama 1470 metre yükseklikte dalgalı arazileri olan, dağlar ile çevrili, etrafı ormanlarla kaplı,  iklimi çok sert,  bol yağışlı bir ova şeklindedir. İlçemizde kışlar oldukça soğuk geçmekte olup 5-6 sürebillir. Kışları ülkemizin en soğuk bölesi olmasa da yazları en serin olan bölgelerimizdendir. Sıcaklık değerleri 25 dereceyi çok nadir olarak geçmektedir. Geceleri ise yazın bile sıcaklıklar düşebilmektedir.

Kuzeydeki dağların 1600-1900 metre yüksekliklerinde, Güneydeki dağlıkların 1700-2200 metre yüksekliklerinde  düz alanlarda Gerede yaylaları bulunmaktadır.

İlçemiz, Uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek kayak, koşu, bisiklet ve kros  için orman içi spor alanlarına sahiptir.

Dünya’da uluslararası bir karayoluna en yakın kayak merkezi Gerede’de bulunmaktadır. Arkut dağında bulunan,  1 km uzunluğunda ve 5 km uzunluğunda FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından homogolasyonu yapılmış olan  2 adet kayaklı koşu pisti mevcuttur.

Her yıl Mart ayında Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenmekte olan ve  birçok ülkenin katıldığı yarışmalar yapılmaktadır. Ayrıca, 10, 15, 20, 25, 30, 35 ve 40 km uzunluklarında kayaklı koşu pistleri kış aylarında açık olmakta ve kayaklı koşu severlere hizmet sunmaktadır.

Kayaklı koşu pistimiz kayaklı koşu milli takımın değişilmez kamp merkezidir. Gerede’de bulunan Arkut dağı Türkiye’nin kalbi ve Dünya’ya açılan penceresi konumundadır. Arkut dağında Esentepe Hotel İşletmesi tarafından işletilen ve 2008 yılında inşaa edilen teleski bulunmaktadır.

Alp kayağına yeni başlayacaklara en uygun pistlere sahip olan Arkut Dağında bir çok kış aktiviteside yapılabilmektedir. Kayak sporu haricinde  Arkut Dağı birçok spor dalının çalışma ve müsabaka alanı olabilecek bir coğrafi yapıya sahiptir.

Gerede İlçesi Hakkında
Gerede

Kaynak