Ekonomi

Ekonomi

Gerede İlçesi Ekonomik Durumu ve Gelir Kaynakları – Dericilik ve Deri Sektörü önceliklidir.

Gerede ekonomisi dericilik başta olmak üzere, tarım,hayvancılık ve tekstile dayalıdır. Organize Sanayi bölgesininde ilçe ekonomisine katkısı mevcuttur.

Deri Sanayi :

İlçenin kuruluşundan günümüze çalışan en eski işyerleri dericilerdir.İstanbul’dan sonra ikinci büyük ham deri işleme bölgesidir. Burada üretilen ürünler Rusya, İran, Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya’ya gönderilmektedir.

Gerede Deri Sanayisinin geçmişi 900 yıla sahiptir. ilçedeki deri fabrikalarının kurulu kapasitesi günlük 240 ton olup şu anda kapasitenin sadece %25-30 oranında bir kapasite ile çalışılmaktadır.

Gerede Deri Sanayi Ülkemizdeki ayakkabı ve saraciye sanayinin gelişmiş olduğu illere mamul deri satışı yapmaktadır. Bu firmalar da bu ürünleri Avrupa ülkelerine, Birleşik Devletler Topluluğuna, Arap ülkelerine ihracatları mevcuttur.Kalan ürünler ise yurt içinde satılmaktadır.

Gerede Deri Sanayi yaklaşık 2500-3000 kişiye iş imkanı vermektedir. Gerede ekonomisine katkısı bu yüzden yüksektir.

Deri Organize Sanayi

 1997 yılında 100 hektarlık alan üzerine kurulmuştur. Organize sanayi bölgesinde arıtma tesisi mevcuttur. 2015 Nisan ayında firmalara arsa tahsisleri yapılmıştır.

Deri Organize Sanayi
Deri Organize Sanayi

Karma Organize Sanayi

1993 yılında 100 hektarlık alan üzerinde kurulmuştur. Gentuğ Tekstil, Nova Orman Ürünleri, Halil Yurdagül Mobilya, Ankersan Orman Ürünleri, İlamet Metal, Şan Tarım Ürünleri, Sukay Eğitim ve Ansa Boya Kimya firmaları faaliyet göstermektedir.

Organize Sanayi
Organize Sanayi Bölgesi

Küçük Sanayi Sitesi

Gerede halkının ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur. Sanayi sitesi tamamen doludur. Fakat %80 kapasite ile çalışmakta ve bazen ihtiyaçlara cevap verememektedir. Sanayi sitesinde oto bakım onarım ve mobilya-marangozlar bulunmaktadır.

Bankalar

İlçede İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, ve Yapı Kredi Bankası olmak üzere 5 bankanın şubesi vardır.

Gerede Deri Sanayi ile ilgili detaylı rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak