Gerede Belediyesi Yaz Festivali

Gerede Belediyesi Yaz Festivali

Gerede Belediyesi yaz festivali bu hafta sonu başlıyor.

Gerede Belediyesi web sitesinden yapılan duyuruya göre bu yıl yapılacak olan festival  26 Ağustos tarihinde yapılacak. Belediyemizin açıklaması aşağıdaki şekildedir.

Gerede Belediyesi Yaz Festivali kapsamında 70. Esentepe Yağlı Güreşleri ve 1. Ramazan Dede’yi anma etkinlikleri düzenliyor. Tarihi Gerede Esentepe Yağlı Güreşleri öncesi, pehlivanların müsabaka yapacağı güreş sahası ve çevresi haşeratlara karşı ilaçlandı. 26 Ağustos Pazar günü düzenlenecek 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve bu yıl 70.si yapılacak Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri öncesi Gerede Belediyesi son hazırlıklarını tamamlıyor.

Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada, Gerede Belediyesi’nin uzun soluklu spor organizasyonu olan Esentepe Yağlı Güreşlerine büyük önem verdiğini söyledi.
Güreş hazırlıklarının sene başından itibaren programlanarak başladığını ifade eden Allar, şunları kaydetti; “Ata Sporumuz güreşlere büyük önem veriyoruz, güreşlerin önemli unsurlarından güreş sahasının bakımının güreşlerin sıhhatli yapılması için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Allar, “Güreş sahasının durumu çok iyi, yeşil alan ilaçlamaları zaten Nisan ayından itibaren düzenli olarak yapılıyor, yapılmaya da devam edecek. Esentepe Yağlı Güreşleri Türkiye’nin en büyük güreş organizasyonu olan Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin alternatifi konumundadır. Türkiye’nin her yerinden güreş severler gelip bu güreşleri izlemenin zevkine varıyorlar. Aynı zaman da tabi güzelliklerle dolu İlçemizi tanıma fırsatını da elde etmiş oluyorlar.

Belli bir süre Ülkemizin şartları ve ekonomik gerekçeler ile ara vermiştik. Bu organizasyonlar önemli ancak sponsor desteği de şart. Geçmişte Güreş Ağası sistemi kısmen de olsa işliyordu. Şimdi hiç yok. Bu sene kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Önümüzdeki yıl için ekonomik koşulları iyi olan hemşehrilerimizden de destek bekliyoruz. İnşallah bu yıl seyir zevki yüksek, mücadele dolu bir güreş izleme imkânını elde ederiz. Yağlı güreşlere bu yıl geçen senelerde de olduğu gibi Kırkpınar’da güreşmiş, altın kemer kazanmış, başpehlivan olmuş güreşçilerimiz katılacak. Güreşçilerimizi güreş sever halkımızla buluşturacağız. Tüm sporsever halkımızı güreşlerimize davet ediyorum. Ayrıca ilk defa olarak Yaz Festivaline kapsamına aldık güreşleri.

Bu festival kapsamında Esentepe Mesireliğinde medfun bulunan Horasan Erenlerinden Akıncı Türklerinden  Ramazan Dede ‘yi anma etkinliği de düzenleyeceğiz. Güreş sahasına yakın alanda bulunan Ramazan Dede Camisinde “Kuran Ziyafeti ve Mevlidi Şerif Programı icra edeceğiz. Halkımızı bu organizayonlarımıza katılmaya davet ediyorum” dedi. Yağlı Güreşler Esentepe Güreş Sahasında saat 10’da başlayacak. Mevlidi Şerif Programı ise saat 11.30’da Esentepe Ramazan Dede Camisinde gerçekleşecek.

Haber : http://www.gerede.bel.tr/haber/1/1536/gerede-festivale-hazir

 

Bir cevap yazın